Ροη ειδησεων
Ελατε στην παρεα μας

Euro 2016: Τρία «διπλά» στον 6ο όμιλο, «μπαμ» η Αλβανία

Δευτέρα 8 Σεπτεμβρίου 2014   10:57:00 π.μ.

Euro 2016: Τρία «διπλά» στον 6ο όμιλο, «μπαμ» η ΑλβανίαΗμέρα των φιλοξενούμενων ήταν η χθεσινή στον 6ο προκριματικό όμιλο του Euro 2016, αφού και οι τρεις αγώνες της πρεμιέρας έληξαν με «διπλό»!
Την αρχή έκανε η Βόρεια Ιρλανδία στη Βουδαπέστη απέναντι στην Ουγγαρία (1-2), για να ακολουθήσουν μερικές ώρες αργότερα η Ρουμανία στο «Γ. Καραϊσκάκης» (0-1) και η Φινλανδία στις Νήσους Φαρόε (1-3).
Οι Σκανδιναβοί βρέθηκαν να χάνουν 1-0 στο ημίχρονο με το γκολ του Κρίστιαν Χολστ στο 41΄, αλλά επιβάλλοντας την κυριαρχία τους στο δεύτερο μέρος πέτυχαν τρία «αναπάντητα» τέρματα με τον Ρίκου Ρίσκι (53΄, 78΄) και τον Ρόμαν Ερεμένκο (82΄).
Η μεγάλη έκπληξη της βραδιάς, ωστόσο, σημειώθηκε στην Πορτογαλία, με τους αγνώριστους Ίβηρες να χάνουν εντός έδρας από την Αλβανία 1-0 και τον Μπεκίμ Μπάλαϊ να «υπογράφει» στο 52΄ μια απίστευτη νίκη για τη γειτονική χώρα, στον 9ο όμιλο.
Στο πλαίσιο του 4ου ομίλου η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία ζορίστηκε από τη Σκοτία, αν κι εντός έδρας, αλλά νίκησε 2-1 χάρις σε ισάριθμα γκολ του Τόμας Μίλερ (18΄, 70΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει ο Ικέτσι Άνια στο 66΄.
Για τον ίδιο όμιλο η Πολωνία δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να συντρίψει εκτός έδρας με 7-0 μία από τις πιο αδύναμες ομάδες του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, το Γιβραλτάρ.
Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έκανε «καρέ» σκοράροντας στο 50΄, 54΄, 86΄ και 90΄, ενώ δύο γκολ σημείωσε ο Καμίλ Γκροσίτσκι (11΄, 48΄) κι ένα ο Λούκας Ζούκαλα στο 58ο λεπτό.