Ροη ειδησεων
Ελατε στην παρεα μας

Νίκη της Μάντσεστερ Σίτι (3-1) στο ντέρμπι με Λίβερπουλ

Τρίτη 26 Αυγούστου 2014   10:57:00 π.μ.

Νίκη της Μάντσεστερ Σίτι (3-1) στο ντέρμπι με ΛίβερπουλΗ Μάντσεστερ Σίτι έπαιξε σαν αληθινή πρωταθλήτρια κι έδωσε ένα σκληρό μάθημα στη Λίβερπουλ, την οποία νίκησε με 3-1 στο τελευταίο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής ημέρας.
Χωρίς τον Λουίς Σουάρες στην επίθεσή τους πια οι «κόκκινοι» του Μπρένταν Ρότζερς αποδείχθηκαν εύκολη λεία για τους «πολίτες», που προηγήθηκαν 3-0 με δύο γκολ του «ξεχασμένου» την περασμένη περίοδο Στέβαν Γιόβετιτς (41΄, 55΄) κι ένα του Σέρχιο Αγουέρο (69΄).
Το μόνο που κατόρθωσαν οι φιλοξενούμενοι ήταν να σημειώσουν το γκολ της… τιμής στο 83ο λεπτό, αλλά κι αυτό χρεώθηκε αυτογκόλ στον Ζαμπαλέτα, που βρήκε με τα πόδια την μπάλα μετά την απόκρουση του Χαρτ στην κοντινή κεφαλιά του Λάμπερτ.
Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι έκανε το «2Χ2» κι έφτασε στους έξι βαθμούς τις Τσέλσι, Τότεναμ και Σουόνσι, ενώ η Λίβερπουλ έμεινε στους τρεις.